Fogszabályzót ma már bárki kaphat, idős, fiatal, szégyellős és bevállalós – számos opció létezik, ki-ki a maga igényeihez, anyagi lehetőségeihez szabhatja a fogszabályzó készülékét. Ám egy valami közös mindazokban, akik valamilyen fogszabályzót kapnak: meg kell tanulniuk együtt élni vele. Evés, tisztántartás, óvintézkedések- vegyük sorra mindet!
Étkezés fogszabályzóval
Az első néhány napban érdemes puha vagy folyékony élelmiszereket fogyasztani. Mivel a fogszabályzó felhelyezése komoly változást jelent a fogainknak, kell néhány nap, hogy hozzászokjanak új helyzetükhöz.
Azonban nehogy azt gondoljuk, elég odafigyelésünket csak néhány napra korlátozni! Fogadjuk el: ha fogszabályzósok vagyunk, óvatosabban kell étkeznünk, mint azelőtt.
Ne fogyasszunk ragadós (gumicukor, karamell, rágógumi), ropogós (pattogatott kukorica, jég, chips), vagy kemény ételeket (diófélék, kemény cukorkák), de jobb, ha kerüljük a nyers almába, sárgarépába vagy főtt kukoricába való harapást is.
Ha azelőtt körömrágósak voltunk, itt az ideje, hogy felhagyjunk káros szenvedélyünkkel, de a ceruzák rágcsálásának is véget kell vetni, hiszen ezek a kemény dolgok mind károsíthatják a fogszabályzót, ami akár az előírt viseleti időt is meghosszabbíthatja.
Fogszabályzó miatti fájdalom
A fogszabályzó felhelyezését követő három-öt napban előfordulhat, hogy feszítő fájdalmat érzünk, különösen harapás, rágás közben.
A hialuronsav tartalmú szájöblítők segíthetik a szájnyálkahártya regenerálódását, antibakteriális összetevőik pedig segítenek a bakteriális szennyezettség csökkentésében.
Ha fájdalmunk ennél erősebb lenne, nyugodtan vegyünk be fájdalomcsillapítót (általában azt a típust, amit más panaszra is szedünk).
Az ajkak, az arc belső fele és a nyelv kissé irritálódhat, de ez csak az első néhány hétre jellemző, idővel ugyanis megkeményednek a szövetek annyira, hogy ne legyen kellemetlen a fogszabályzó viselete.
Ha mi mégis enyhítenénk a tüneteken, a fogorvosunk javasolhat egy olyan viaszt, amivel bekenhetjük a fogszabályzót, így kevésbé érezzük irritálónak.
Fogszabályozás miatt kilazult fogak
Teljesen normális, hogy a kezelés alatt a fogaink itt-ott meglazulnak, hiszen ez az alapja az egész fogszabályzó eljárásnak. Csak úgy állhatnak a megfelelő helyre, ha először kimozdulnak rendellenes pozíciójukból, aggodalomra tehát semmi ok!
Sportolás fogszabályzóval
Csapatsportok esetében mindig legyünk óvatosak, lehetőség szerint viseljünk fogvédőt, hiszen a sportsérülések nagy része a fejet érinti.
Ha esetünkben is ez történt, azonnal ellenőrizzük a fogszabályzó, a fogaink és a szánk épségét, ha pedig bármilyen rendellenességet vagy sérülést tapasztalunk, kérjünk egy mielőbbi időpontot fogorvosunktól!
Fogszabályzó tisztítása
Csak akkor végezhető el teljes sikerrel a fogszabályzás, ha a beteg is partnerként viselkedik és betartja az összes szükséges tanácsot és intelmet, amit az orvosa adott.
Egy sérült, vagy nem megfelelően alkalmazott fogszabályzó készülék meghosszabbítja a kezelési időt, ez pedig semmiképp sem kívánatos, főleg nem a páciensnek.
Ha tisztán tartásról van szó, akkor a fogszabályzósoknak kell a legjobban odafigyelni szájhigiéniájukra.
Nem csak azért, mert nem épp esztétikus látvány a fogszabályzókon fennakadt ételmaradék, hanem azért is, mert az elhanyagolt fogak a készülék alatt hamarabb elromolhatnak.
Nem csak a hagyományos fogmosás, de a fogköztisztítás (fogselyemmel vagy interdentális fogkefével), a szájvizes öblögetés és az egycsomós fogkefével történő tisztogatás sem elhanyagolható.
A fogszabályzó tisztításához használjunk speciálisan fogszabályzóhoz kifejlesztett szájápolási termékeket.
Fogszabályzó tisztítása fogselyemmel (a videóban látható fogselyem-vezető hurkot nem feltétlenül kell beszereznünk, léteznek olyan fogselymek, melyek már eleve rendelkeznek egy keményebb véggel, ami segíti a fogselyem bevezetését a fogak közé):
Fogszabályzó tisztán tartása fogszabályzós fogkefével illetve interdentális fogkefével (egyikről se feledkezzünk el, a sima fogkefe soha nem tud olyan alapos munkát végezni, mint az erre kifejlesztett interdentális fogkefe):
Fogszabályzó tisztán tartása egycsomós fogkefével (interdentális fogkefe helyett használhatunk egycsomós fogkefét is, hogy higiénikusan tartsuk fogszabályzó készülékünket):
Tanácsok a retenciós készülékhez
Az állandó fogszabályzó levétele után szükség van ún. retenciós (helybentartó) készülék nappali és/vagy éjszakai viseletére, a kialakult fogsor ugyanis még instabil, a fogak nem tartanak megfelelően a csontban. Nagyon fontos, hogy tartsuk be a következő alapszabályokat:
– Az orvos által előírt ideig viseljük a retenciós készüléket, különben a fogak akár visszamozdulhatnak a fogszabályzás előtti, kiinduló helyzetbe is!
– Evés közben vegyük ki a készüléket és mindig tegyük a tartódobozába, különben könnyen ottfelejthetjük valahol.
– Mossuk át a retenciós készüléket minden nap fogkrémes fogkefével. Meleg, de ne forró vízzel öblítsük le, így távolítva el a rátapadt plakkot, ami akár kellemetlen leheletet is okozhat.
– Bármikor, ha kivesszük a szánkból, tegyük a tartójába – nem csak a házi kedvencek, de a baktériumok is hamar megtalálják.
– A helybentartó készülékkel ugyanúgy szükség lehet a beszéd, éneklés újra tanulására, hiszen másképp helyezkedik el a szánkban, mint előtte a fogszabályzónk.
– A készülék törékeny, ezért bánjunk vele óvatosan!
– A fogorvosi ellenőrzésre mindig vigyük magunkkal!
– Úszás közben soha ne használjuk!
– A retenciós készüléket tartsuk távol a forró víztől, az autó felforrósodott műszerfalától, a zsebektől és a mosógéptől!