Az ajakherpesz megjelenése soha nem jön jókor, hiszen feltűnő és sokszor nagyon lassan gyógyul. Kozmetikumokkal (korrektorral, alapozóval) nem javallott elfedni, hiszen ilyenkor megnöveljük a bakteriális elfertőződés kockázatát és sokkal lassabban gyógyul meg az érintett terület. Léteznek azonban olyan filléres házi praktikák, melyekkel könnyedén és gyorsan túljuthatunk a fertőzésen.
Az ajakherpeszt az 1-es típusú herpes simplex vírus okozza. A vírus már akkor ott van a szervezetünkben, amikor a herpesznek még a gyanúja sem merül fel, azonban ha az immunrendszer meggyengül vagy más kockázati tényező üti fel a fejét, a herpesz szinte órák leforgása alatt kiújul.
Az arcot érintő herpesz általában a száj környékén, az ajkakon, az orron jelenik meg, a gyógyulásához pedig legalább 7-14 nap szükséges. Mivel a herpesz vírus fertőző, könnyen átadhatjuk partnerünknek vagy kisgyermekünknek, ezért is különösen fontos a körültekintő magatartás a vírus kiújulása alatt.
Az érintett területeken megjelenő apró hólyagocskákon kívül tapasztalhatunk fájdalmat és érzékenységet, gyulladt fogínyt, lázat, levertséget, nyirokcsomó duzzanatot vagy izomfájdalmat is.
Sajnos a herpesz gyógyszerekkel nem kezelhető, viszont a tünetek néhány házi praktikával hatékonyan enyhíthetők, így felgyorsítható a gyógyulási folyamat, ami ennél a kellemetlen betegségnél bizony aranyat ér.
1. Kezelés vazelinnel
Ha a herpeszt bekenjük vazelinnel, felgyorsítjuk a gyógyulási folyamatot és megelőzhetjük a másodlagos baktérium fertőzések kialakulását. Fontos, hogy az ajánlott szereken kívül ilyenkor más kozmetikumot (alapozót, korrektort, rúzst, ajakírt, stb.) ne kenjünk a sebbe, ezek általában csak rontanak a helyzeten.
2. Cseréld le a fogkefédet!
Miután teljesen elmúlt a herpesz, fontos, hogy vásároljunk új fogkefét, hiszen az kiváló búvóhelyet jelent a vírus számára. Ha nagyon gyakran van herpeszünk, akkor érdemes szakorvoshoz fordulni, aki javasolhat komolyabb kivizsgálást, belsőleges kezelést is.
3. Fényvédelem
Mivel napfény hatására is megjelenhet a herpesz, érdemes fényvédő krémet vagy speciális fényvédő ajakírt használni, évszaktól függetlenül. Az ajánlott faktorszám legalább 15-ös vagy annál magasabb legyen.
4. Személyes higiénia
Fontos, hogy soha ne kapargassuk, nyomkodjuk vagy piszkáljuk a herpeszt, e ugyanis bakteriális fertőzéshez vezethet. Mivel a herpesz nagyon fertőző, kerüljük a csókolózást, a közös pohárból való ivást, a közös törölköző használatot, stb.
Mossunk kezet gyakran, különösen, ha valamiért megérintettük a herpeszt. Fontos, hogy soha ne nyúljunk a szemünkbe vagy a nemi szerveink környékére, ha előtte a herpeszhez nyúltunk. Napközben tarthatunk magunknál antibakteriális folyadékot vagy törlőkendőt.
5. Fájdalomcsillapítók
Ha a herpesz fájdalmas, próbáljuk meg recept nélkül is kapható fájdalomcsillapítókkal enyhíteni a tüneteket.
6. Minimalizáljuk a rizikófaktorokat!
A herpesz vírus már azelőtt a szervezetünkben van, hogy konkrét bőrtüneteket produkálna. Van néhány rizikófaktor, melyek megemelik a herpesz kiújulásának esélyét. Ilyenek:
– láz,
– fertőzés, meghűlés, influenza,
– UV sugárzás, napégés,
– stressz,
– kimerültség, fáradtság,
– az immunrendszer változásai,
– trauma,
– ételallergia,
– menstruáció,
– fogászati beavatkozások.
Próbáljunk meditációval, jógával enyhíteni a mindennapos stresszen, kerüljük a túlságosan savas vagy sós ételeket, például a chipszeket, citrusféléket, hiszen azok tovább irritálhatják, fájdalmassá tehetik a kialakult herpeszt.
7. Édesgyökér kivonat
Kutatási eredmények szerint az édesgyökérben található glicirrizin elpusztítja a herpesz vírus sejtjeit, ezért javallott lehet édesgyökérteát fogyasztani vagy forrázatával lemosni az érintett területet. Mindig tartsuk be a gyártó által javasolt napi adagot!
8. Jegelés
Ha a herpesz első megjelenésekor lejegeljük az érintett területet, akkor sokkal rövidebb idő alatt megszabadulhatunk tőle. A fagylaltokat, jégkását inkább kerüljük, savasságuk miatt árthatnak a sebnek.
9. Tej
Nem belsőleg, hanem külsőleg használva lehet sikeres a tejjel való kezelés: áztassunk tejbe egy darab vattát, majd ecseteljük le vele a herpeszt. A tejes borogatás fájdalomcsillapító hatású és akár az első hólyag megjelenésétől alkalmazható, felgyorsítja a gyógyulási folyamatot.
10. Cink
Mivel a herpesz megjelenése mögött gyakran a stressz áll, a nehéz időszakokban cinkkel turbózhatjuk fel immunrendszerünket.
11. Vanília kivonat
Tiszta vanília kivonattal is kezelhetjük a herpeszünket, sokaknak beválik. Mivel a tiszta vanília kivonatban alkohol is található, a vírus életben maradási képessége csökken és kisebb eséllyel tér vissza újból a herpeszünk. A kezeléshez áztassuk be egy vattakorongot tiszta vanília kivonatba, majd tegyük a herpeszre kb. 1 percre. Naponta többször is megismételhetjük.
12. Hidrogén-peroxid
Gyógyszertárban kapható, sebtisztításra is alkalmas 3%-os koncentrációjú hidrogén-peroxiddal külsőleg hatékonyan kezelhetjük a herpeszünket – felgyorsítja a gyógyulási folyamatot, elpusztítja a baktériumokat és nem engedi felülfertőződni a területet.
13. Borsmenta olaj
A borsmenta olaj külsőleg képes elpusztítani a seb körül található vírussejteket, belsőleg azonban nem érdemes használni. Az olaj felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot, főleg, ha már a herpesz első megjelenésétől alkalmazzuk.
14. Kasvirág (Echinacea) tea
A kasvirág tea fogyasztása ellenállóbbá teszi az immunrendszert, kevésbé leszünk hajlamosak a fertőzésekre és gyorsabban épülünk fel belőlük. Ha már kialakult a herpeszünk, akkor is érdemes a kasvirágot vagy ahhoz hasonló immunerősítő teákat fogyasztanunk.
15. E- és C-vitaminok
Szintén a természetes védekezőképesség javításával van összefüggésben az E- és C-vitamin fogyasztása. A C-vitamin bizonyíthatóan megemeli a szervezet fehérvérsejt számát, ami erősíti immunrendszerünket.
Az E-vitamin időszakosan alkalmazva segít az irritáció és a fájdalomérzet csökkentésében és minimalizálja a seb méretét.
16. Kukoricakeményítő
Ha kukoricakeményítőből és vízből elegyet készítünk, a herpeszre kenve segít enyhíteni az égő érzést, hiszen semlegesíti a seb pH értékét, lerövidítve a gyógyulási időt.
17. Aloe gél
Az aloe vera gyors enyhülést hoz a herpesz okozta fájdalom számára. Felveszi a küzdelmet a baktériumokkal, így megakadályozza a felülfertőződést, gyorsítja a gyógyulást. A legjobb, ha tiszta aloét használunk közvetlenül a növényből vagy más organikus forrásból.