Hogyan szüntessük meg a cukorbetegség okozta szájszárazságot?

A Nemzetközi Diabétesz Alapítvány becslése szerint 463 millió cukorbeteg él a világon. A diabétesz megnöveli bizonyos fogászati problémák, így a szájszárazság (xerostomia) kialakulásának esélyét is. A szájüreg dehidratáltsága több mint egy kellemetlen tünet, olyan probléma, mely megnöveli az ínygyulladás és fogszuvasodás esélyét és elősegíti a gombás fertőzések kialakulását. Amennyiben a cukorbetegek megtanulják kezelni a szájszárazság tüneteit, az nem csak szájüregi egészségükre, hanem általános egészségi állapotukra is pozitív hatást gyakorol. Szerencsére ma már hatékony módszerek állnak rendelkezésre a szájszárazság enyhítésére, megszüntetésére.

Miért alakul ki néhány cukorbeteg esetében szájszárazság?

Feltételezések szerint a magas vércukorszint önmagában is hajlamosít a szájszárazságra, ráadásul a diabétesztől szenvedők szervezete egészséges társaiktól eltérően kevesebb nyálat termel, állítja egy, a Journal of Periodontology c. folyóiratban publikált tanulmány. Szájszárazság 1-és 2-es típusú cukorbetegség esetén is kialakulhat, s bár nem minden cukorbeteg küzd szájszárazsággal, a jelenség igen gyakori.

Melyek a szájszárazság tünetei?

A szájszárazság gyakori a cukorbetegek körében, de nem kizárólag rájuk jellemző. Ilyenkor a nyelv gyakran feltapad a szájpadlásra, kellemetlen lehelet alakul ki, de előfordulhat az ajkak fájdalma, kirepedezettsége, illetve torokszárazság is. A hangképzés nehézségei mellett néhány szájszárazsággal küzdő ember túlzott szomjúságot, torokfájást, rekedtséget és a nyelv szárazságát, gyulladását tapasztalhatja. Elképzelhető, hogy az érintett csak néhány tünetet észlel a felsoroltak közül, hiszen minden szervezet egyedi módon működik.

(X) hirdetés

Hogyan kezelhető a szájszárazság?

A diabétesz kezelésének különböző formái ismertek, melyekkel megőrizhető vagy javítható a páciensek egészségi állapota. Például a cukorbetegek viselhetnek kompressziós harisnyát, mely enyhíti az olyan egészségügyi problémákat, mint a lábdagadás és a mélyvénás trombózisból eredő kellemetlen érzés, illetve szedhetnek gyógyszereket és használhatnak inzulin injekciót vércukorszintjük szabályozásához. Többen speciális étrendet követnek, így javítva közérzetüket.

A szájszárazság esetében is számos kezelési lehetőség érhető el. Nagyobb mennyiségű tiszta víz fogyasztása például enyhíti a tünetek súlyosságát, míg a cukormentes szájvizek, mentolos cukorkák és rágógumik elősegítik a nyáltermelődést, így ezek alkalmazása is javasolt. Emellett léteznek speciálisan a szájszárazság kezelésére kifejlesztett szájápolási szerek, melyek segítik hidratálni a szájüreget. Kerülni kell az alkoholt, a dohánytermékeket és a koffeint, mivel ezek hatására a szájszárazság fokozódik.

A megfelelő fogászati és orvosi ellátás is segíthet

Nagyon fontos, hogy fogorvosát évente kétszer keresse fel ellenőrzés és dentálhigiénés kezelés céljából. Néhány páciensnek további fogászati kezelésre is szüksége lehet. Egyes gyógyszerek, melyeket cukorbetegség esetén alkalmaznak, mellékhatásként szájszárazságot okozhatnak, ezért fontos a folyamatos konzultáció a kezelőorvosokkal. Elképzelhető, hogy a gyógyszeres kezelés módosítása is hozzájárul a szájüreg szárazságának enyhítéséhez.

(X) hirdetés
Item added to cart.
0 items - Ft