Habár mind a fluoridos ecsetelés mind pedig a barázdazárás hatékony fogszuvasodás-megelőző tulajdonságokkal bír, klinikai tanulmányokkal idáig csak ritkán támasztották alá a két módszer relatív hatékonyságát. A kérdés tisztázását a finnországi Cochrane Oral Health Group munkatársai vállalták magukra.
Hogy tisztázzák, vajon a fluoridos ecsetelés vagy a barázdazárás a hatékonyabb fogszuvasodás-megelőző módszer, a szakértők összesen nyolc, 1984 és 2014 között készült elemzés eredményeit vetették össze.
Az analízis 1 127, véletlenszerűen kiválasztott résztvevő bevonásával készült, akik barázdazáráson vagy fluoridos ecsetelésen, esetleg ezek kombinációján estek át. A kezelések elvégzésekor a résztvevők 5-10 évesek voltak.
A vizsgálatot végző kutatók szerint megállapítható, hogy az őrlőfogakon végzett kompozit alapú barázdazárás a fluoridos ecseteléshez képest 3,7 százalékkal csökkentette a fogszuvasodás kialakulását két éves időtartamban, míg hosszabb távon, kilenc éves időszakot vizsgálva ez a szám 29 százalékra emelkedett.
Ugyanezen elv mentén megvizsgálták a fluoridos ecseteléssel kiegészített barázdazárás hatékonyságát is, ami kétéves periódusban 14,4 százalékkal bizonyult eredményesebbnek, mint a fluoridos ecsetelés önmagában.
A finn szakértők szerint a kompozit helyett üvegionomerrel végzett barázdazárás hatékonysága nagyjából a fluoridos ecsetelés fogszuvasodás-megelőző képességével egyezik meg, tehát kevésbé eredményes, mint a kompozit barázdazárás.
Habár bizonyos eredmények szerint a kompozit alapú barázdazárás a fluoridos ecseteléshez képest jóval eredményesebb, a kutatást végző Dr. Anneli Ahovuo-Saloranta szerint mégsem érdemes általánosítani.
„Jelen tanulmány szűkös adatai alapján nem lehet komplex konklúziókat levonni, hiszen a vizsgált alanyok kapcsán nincsenek információink olyan jelentős tényezőkről, mint a táplálkozási szokások vagy a fluoridos szájápolási termékek használata.”
A szakértők kiemelik, hogy a választott kezelési mód és annak hatékonysága páciensenként eltérő, éppen ezért nagyon nehéz általános összehasonlításokat végezni.
Minden páciens esetében egyénileg érdemes megvizsgálni a fogazat állapotát illetve a mindennapos szájápolási szokásokat.
További lehetőségek a fogszuvasodás megelőzésére:
– fluortabletták szedése,
– napi kétszeri fogmosás fluoridos fogkrémmel,
– mindennapos fogköztisztítás (fogselyemmel vagy interdentális fogkefével),
– elektromos fogkefe használata,
– szájvíz használat.