Minimálisan normál esetben is mozognak a fogaink, ám vannak olyan kóros állapotok, amikor a kilazult fogak kellemetlenséget, akár fájdalmat is okozhat rágás közben. Épp ezért érdemes a problémát komolyan venni, főleg, mert kellő odafigyeléssel vagy fogorvosi beavatkozással a probléma teljesen megszüntethető.
A fogak kilazulását általában az íny vagy a csontállomány károsodása okozza, melyeknek egészséges állapotban épp az lenne a dolga, hogy megtartsák fogainkat – akár egy életen át.
KILAZULT FOGAK OKA
– Fertőzés: általában akkor alakul ki, ha túl sok lepedék és baktérium rakódott le a fogakra, ilyenkor az íny begyullad. A gyulladás a lágyszövetből indulva szétterjed a fog és a csont közötti rostos szövetekben, végül pedig megtámadja a csontállományt. A gyulladás okozta csontveszteség következtében a fogak kilazulhatnak.
– Megnövekedett és egyenlőtlen terhelés rágás közben.
– Daganat a csontállományban, ami a csontszerkezet pusztulásához vezet.
– Sérülés a fog szerkezetében.
– Foghiány miatt a szomszédos vagy szemben álló fogak megindulnak a hiány irányába, ezzel elveszítve stabilitásukat (a képsorozaton illusztrálva).
Tünetek:
– kellemetlen érzés evés közben,
– a kilazult fog fájdalmat okozhat,
– a mozgó fog körüli íny vörös, duzzadt és sérült lesz.
Hogyan dönthetjük el, hogy esetünkben kóros vagy normális a fogak mobilitása?
A fogakat valamennyire meg lehet mozgatni normál, egészséges állapotban is, ettől nem kell megijedni. Bár a kezünkkel hiába próbáljuk diagnosztizálni magunkat, a fogorvosnak van erre kialakított eszköze, mellyel gyorsan és fájdalommentesen kiderítheti, hogy kell-e komolyabb problémával számolnunk.
Kezelése:
Előfordulhat, hogy ha a fogorvos megtisztítja a fogat minden baktériumforrástól, akkor a fog újra stabilabbá válik.
Ha ez mégsem válna be, akkor – maximum 1 mm-es kilazulásnál – a szomszédos foggal megtámasztható a kilazult fog, így nincs szükség annak eltávolítására, ami viszont elkerülhetetlen, ha a fog minden irányba mozgatható.
Megelőzése:
– Ügyeljünk a megfelelő szájhigiéniára, mellyel megelőzhető a bakteriális fertőzések kialakulása.
– Ha csikorgatjuk, szorítjuk fogainkat, szerezzünk be éjszakai fogvédőt.
– Amennyiben egy fogunkat elveszítettük, érdemes a hiányt implantációval pótolni, így megelőzhető, hogy a szomszédos és szemben álló fogak kilazuljanak.