A keratint legtöbbször a haj, a bőr vagy a körmök kapcsán emlegetik, hiszen egy olyan szaruanyag, ami részt vesz bőrünk és testszőrzetünk felépítésében. Most azonban egészen újszerű összefüggésre bukkantak a kutatók: a keratinnak szerepe lehet a fogszuvasodás kialakulásában is.
A fogszuvasodás napjaink 6. legelterjedtebb betegsége világszerte. Hátterében az elfogyasztott cukros ételek és italok állnak, a fogszuvasodást okozó S.mutans baktérium ugyanis cukorral táplálkozik.
A szájüregbe került cukor lebontása közben a baktérium savakat termel, ami megbontva a fogzománc szerkezetét, fogszuvasodást eredményez.
Genetikai tényezőket ez idáig nem sikerült bizonyítottan összefüggésbe hozni a fogszuvasodás kialakulásával, a Journal of Clinical Investigation szaklapban publikált tanulmány azonban egészen újszerű kapcsolatra hívja fel a figyelmünket.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet által készített kutatási anyag a keratin nevű fibrális fehérje szintje – ami egyébként az egészség haj felépítéséhez elengedhetetlen – különös kapcsolatot mutat a fogzománc épségével.
Maria Morasso és munkatársai felfedezték, hogy azok az egyének, akiknél a haj keratin génjeiben valamilyen mutáció fedezhető fel, sokkal hajlamosabbak a fogszuvasodás kialakulására.
A hajban lévő keratin mutációja a haj szerkezetének abnormalitását, végső soron a haj gyengeségét okozza.
Ha tehát a kutatócsoport munkája hosszú távon is bizonyítható, akkor kijelenthetjük, hogy a haj szerkezetéből és tulajdonságaiból következtethetünk a fogak állapotára, azok lehetséges betegségeire.