Az ünnepi időszakban szájüregünk több szempontból is kiemelt szerephez jut: egyrészt a családlátogatások, fotózások alkalmával a tekintetek az átlagosnál gyakrabban tévednek a fogainkra, másrészt pedig a folyamatos étkezések különösen nagy feladatot adnak szájflóránknak. Néhány egyszerű praktika elsajátításával azonban mosolyunk vonzó és egészséges maradhat karácsonytól egészen szilveszterig.
- Rendszeres fogmosás
Fogmosás során nem csak megszabadítjuk fogainkat a felszínükre tapadt plakktól és szennyeződésektől, hanem leheletünket is felfrissíthetjük.
A napi 2×2 perces fogmosás egyébként is ajánlott, ünnepek ide vagy oda, a karácsonyi időszakban azonban napi rutinunk gyakran felborul, így könnyebben elfeledkezhetünk a reggeli vagy esti fogmosásokról.
Hogy biztosan ne maradjon ki szájüregünk megtisztítása, nyugodtan állítsunk be telefonos emlékeztetőt az ünnepi időszakra – így biztosan szép és üde mosollyal fogadhatjuk vendégeinket.
- Napi többszöri fogköz-tisztítás
Fogközeink megtisztítása szintén hozzátartozik a mindennapos szájápolási teendőinkhez, mégsem gyakoroljuk eleget. Mivel az ünnepek alatt több szabadidőnk van, nyugodtan megtanulhatjuk ezt a sokak számára még ismeretlen szájhigiénés módszert.
Legyen szó fogselyemről vagy interdentális fogkeféről, óriási szívességet tehetünk magunknak, ha rászokunk a rendszeres használatukra. Ínygyulladás, fogkő, fogszuvasodás – hogy csak néhány igen gyakori panaszról beszéljünk, melyek az elhanyagolatlan fogköz-tisztításból erednek.
Ha rokonlátogatásra vagy hosszabb utazásra indulunk, fogselyem mindenképp kerüljön a táskánkba, hiszen az ünnepi ételek gyakran tartalmaznak diót vagy mákot, melyek megülve front fogközeinkben, bizony meghiúsíthatják a családi fotók nyilvánosságra hozatalát.
- Optikai fogfehérítő fogkrémek
Ha már nem volt időnk bejelentkezni a fogorvoshoz fogfehérítésre, esetleg kíméletesebb módszert keresünk, vásároljunk olyan fogfehérítő fogkrémeket, melyek összetételük révén azonnal, már fogmosás után egyből képesek fehérebbé tenni fogainkat (ezt általában a fogkrémben található kék vagy zöld szemcséknek köszönhetjük).
Bár az említett fogkrémek hatása csak ideiglenes, ha napi 2-3 alkalommal ilyen fogkrémmel mosunk fogat az ünnepek alatt, üdébb, fehérebb mosollyal indulhatunk a rokonlátogatásokra.
- Megemelt vízfogyasztás
Nem csak emésztésünknek vagy bőrünknek teszünk jót, ha sok folyadékot fogyasztunk; szájüregünk különösen meghálálja, ha az ünnepek alatt is elegendő vizet iszunk.
Szájüregünket az erősen fűszeres, sós vagy édes ételek és italok (alkoholok, kávé, üdítők) hamar kiszáríthatják. Ha nincsen elegendő nyál a szánkban, a szájüregi baktériumok természetes védelmi rendszerünk híján zavartalanul elszaporodhatnak.
Ha az ételmaradékok és baktériumok száma megnő a szájüregben, először kellemetlen leheletre és elszíneződött fogakra leszünk figyelmesek, hosszabb távon azonban megnő az ínygyulladás, fogszuvasodás kialakulásának veszélye is.
Amennyiben elutazunk vagy meglátogatjuk rokonainkat, készítsünk a táskánkba vagy az autóba egy üveg vizet (lehetőleg: csapvizet), amit a család bármely tagja elfogyaszthat út közben, vagy ha a szükség úgy diktálja.
Szájüregünk hidratáltságának visszaállítása után a nyál természetes módon támogatja a fogak tisztulását, emésztésünk könnyebb, leheletünk pedig frissebb lesz.
- Rendszeres rágózás
A vízfogyasztás mellett a rágó a másik olyan könnyen hozzáférhető eszköz, mellyel bárhol és bármikor felfrissíthetjük szájüregünket.
Rágózás során nyáltermelésünk intenzívebbé válik, ezáltal a fogak felszínére tapadt ételmaradékok egy részét természetes módon távolíthatjuk el a fogainkról, a szájüreg pedig visszanyeri normál pH értékét.
Nem kell egész nap rágót csócsálnunk –az első félóra után már bizonyítottan nem olyan hatékony a rágógumi, így ennyi idő elteltével nyugodtan eldobhatjuk. Lehetőség szerint mindig cukormentes rágót válasszunk!