Hozzáférhetőségük és alacsony áruk miatt örökös népszerűséget élveznek a házi szerek, amivel otthoni körülmények között orvosolhatjuk az egyébként gyógyszeres kezelést vagy orvosi beavatkozást igénylő panaszainkat. A fogfehérítésre is számos házi alternatíva létezik, az egyik legújabb ezek közül az eperből és szódabikarbónából készült elegy.
Az epret almasav tartalma miatt tartják kiváló fogfehérítő szernek, az almasav ugyanis segíthet a felszíni elszíneződések eltávolításában, de gyakran kiemelik az eper magvainak jótékony súroló hatását is.
Különböző receptek keringenek a köztudatban és a világhálón, a legtöbben szódabikarbónával vegyítik a szétpasszírozott gyümölcsöt, majd ezzel mosnak fogat.
Mivel a házi megoldás a szakemberek figyelmét is felkeltette, az Operative Dentistry szaklap hasábjain októberben egy olyan cikket publikáltak, ami az epres fogfehérítő hatékonyságát klinikailag próbálta meg igazolni vagy cáfolni.
A tanulmány szerzője szerint a házilag készíthető epres fogfehérítő egyetlen tényleges hatása az, hogy eltávolítja a fogaink felszínére tapadt plakkot, amitől fogmosás után tükörbe nézve valóban fehérebbnek látjuk a fogainkat.
A kísérlethez Kaliforniában honos, organikus eper és szódabikarbóna keverékét használták. A házi fehérítővel 20, nem sokkal azelőtt eltávolított fogat egyenként 5 percig dörzsöltek, majd fogkefe segítségével át is súroltak azokat. A házi fehérítést 10 napon keresztül, napi 3 alkalommal ismételték meg – ahogy azt több házi fogfehérítésben jártas szerző javasolja.
Az eredmény kiértékeléséhez szabványos fehérség mérő skálát és egy spektrofotométert is használtak, azonban a mérések szerint valódi fehérítést nem érhetünk el az említett epres fogfehérítő használatával.
Három másik tesztben szintén 20-20 kihúzott fogat vizsgáltak, azonban ezek fehérítéséhez orvosi eljárást, receptre kapható fehérítőt és recept nélkül kapható fehérítő csíkokat használtak, melyek mind mérhetően fehérebbé tették a fogakat.
Az eper-szódabikarbóna mix titka mindössze abban rejlik, hogy fogmosás után az aktuális lepedéket és plakkot eltávolítja a fogainkról, melyek optikailag ugyan fehérebbnek tűnnek, azonban kémiai anyagok (hidrogén-peroxid vagy karbamid-peroxid) hiányában az epres fogfehérítés valódi és tartós fehérítésre nem alkalmas, szögezi le a tanulmány.