Napjaink legmodernebb és legesztétikusabb fogpótló eljárása az implantáció. Ahhoz azonban, hogy a beépített műgyökér minél tartósabb legyen, nagy figyelmet kell fordítanunk a szájhigiéniánkra. Az implantátumokhoz kapcsolódóan az egyik leggyakoribb problémát a fogkőképződés jelenti.
A MŰGYÖKÉR BEÜLTETÉSÉNEK HELYE, FOLYAMATA
Ahogyan arra az elnevezés is utal, a műgyökeret ugyanoda ültetik be, ahol az eredeti foggyökér helyezkedett el. Muszáj mélyen a csontállományba illeszteni az implantátumot, hiszen az csak így tudja biztosítani a fogpótlásnak azt a szilárdságot, ami képes ellenállni a rágás közben fellépő erőhatásoknak.
A fogászati implantátum beültetése teljes érzéstelenítés vagy altatás mellett történhet, a beültetendő műgyökér pontos helyét és méretét a fogszakorvos (ideális esetben szájsebész vagy implantológus) előzetes vizsgálat, röntgen- vagy CT felvételek elemzése után határozza meg.
Számos implantációs technológia létezik, de általában a műgyökér az íny vonala alatt helyezkedik el, az erre helyezett felépítményt és koronát növi körbe a fogíny. A korona vagy műfog csavaros vagy ragasztott megoldással kerül a felépítményre, ami így már tökéletesen hasonlít eredeti fogainkra.
AZ ÍNY VONALA, MINT KRITIKUS TERÜLET
Az implantátumok élettartama megfelelő szájhigiénia mellett örök. Nincs szükség cserére, hiszen egy megfelelően behelyezett műgyökeret a csontállomány tökéletesen körbenő, maximális szilárdságot biztosítva a fogpótlásnak.
A mindennapos szájhigiénia ugyanakkor kulcsfontosságú, ha az implantátumok tartósságáról van szó. A legnagyobb probléma akkor jelentkezik, ha a bacilusok a fogpótlás mellett behatolnak az implantátum közelébe, gyulladást idézve elő az érintett területen.
A felhalmozódó bakteriális filmréteg legszembetűnőbb jele a fogkőképződés, ami implantátumunk élettartamának megőrzése érdekében azonnali eltávolítást igényel.
FOGKŐKÉPZŐDÉS IMPLANTÁTUMOK MELLETT
Legyen szó eredeti vagy műfogról, fogkő leggyakrabban az íny vonalánál képződik, egész egyszerűen azért, mert nem sikerül száz százalékosan eltávolítanunk a lepedéket a fogainkról és az ínyünkről.
Az így felgyülemlett fogkő azonban gyulladást okoz a fogíny szöveteiben és ráadásul a meglévő csontállományunkat is pusztíthatja – ennek legszembetűnőbb jele az íny visszahúzódása.
Abban az esetben, ha implantátummal rendelkezünk, ez a folyamat igen komoly problémákhoz vezethet, ugyanis ha a műgyökeret körülvevő szövetekre is átterjed a gyulladás, az veszélyezteti a műgyökér további bennmaradását.
AZ IMPLANTÁTUMOK MELLETTI GYULLADÁS TÜNETEI
Számos tünete van annak, ha az implantátumok egészsége veszélybe kerül:
– megnövekedett plakk- és fogkőképződés az érintett területen,
– az ínyt körülvevő szövetek gyulladása,
– fogínyvérzés,
– az implantátumok mobilitása, instabilitása,
– változások a csontállományban, az implantátum környékén (röntgenfelvétellel állapítható meg).
A tünetek egy részét akár mi magunk is észlelhetjük, ám ekkor már komolyabb beavatkozásokra is szükség lehet. A rendszeres, féléves fogászati ellenőrzések alkalmával fogorvosunk ellenőrizheti az implantátumok környékének tisztaságát, eltávolíthatja az esetlegesen felgyülemlett fogkövet és biztosíthatja a műgyökér hosszú élettartamát.
FOGKŐKÉPZŐDÉS MEGELŐZÉSE AZ IMPLANTÁTUMOK KÖRÜL
Az implantátumok körüli fogkőképződés hatékonyan megelőzhető az alábbi egyszerű szájápolási praktikákkal:
– napi kétszeri, legalább kétperces fogmosások manuális vagy elektromos fogkefével (utóbbi inkább javasolt a nagyobb teljesítmény miatt),
– napi egyszeri fogköz tisztítás fogselyemmel vagy interdentális (fogközi) kefével,
– fogköz tisztítás helyett használható ínyzuhany (a megfelelő technika elsajátítása kulcsfontosságú),
– egycsomós fogkefe használata az ínyszél tisztán tartásához.
Ezek mellett pedig ne feledkezzünk el az implantátumok rendszeres ellenőriztetéséről, hiszen fogorvosunk idejében észlelheti a kezdeti problémákat – a megelőzéssel pedig tízezreket spórolhatunk.