Ideális esetben foghúzást követően a seb magától összehúzódik és panaszmentesen végbemegy a gyógyulás, így néhány hónap múlva már nyomát sem látjuk a foghúzásnak. Sajnos azonban előfordul, hogy a regeneráció nem ennyire sima ügy, a fogmederből kiesett véralvadék ugyanis erős fájdalmat indukálhat, ami napokig, akár hetekig is elhúzódhat.
A száraz fogmedernek vagy alveoláris oszteitisznek is nevezett jelenség fogeltávolítást követően léphet fel. Normál esetben foghúzás után az eltávolított fog helyén véralvadék képződik, ami megvédi a csontot, szöveteket, idegeket, így a seb összehúzódása fájdalommentes vagy csak minimális kellemetlenséggel jár.
Amennyiben a véralvadék valamilyen oknál fogva nem képződik megfelelően vagy kiesik a fogmederből, a csontállomány és az idegek szabaddá válnak, ami fájdalmas tüneteket okozhat.
Természetesen nem minden esetben kell arra számítanunk, hogy a véralvadék kiesik a fogmederből, abban azonban nem lehetünk száz százalékig biztosak, hogy pontosan mi okozza a jelenséget.
Megfigyelések szerint néhány tényező hozzájárulhat a véralvadék kieséséhez:
– dohányzás,
– hormonális fogamzásgátló szedése vagy ösztrogén terápia,
– nem megfelelő szájhigiénia,
– a fogeltávolítás közelében fennálló íny- vagy fogbél gyulladás,
– korábbi foghúzást követő száraz fogmeder,
– szívószál használata fogeltávolítást követően,
– foghúzás utáni teendők be nem tartása.
TÜNETEK
A foghúzás utáni fájdalmat generáló száraz fogmedernek jól azonosítható tünetei vannak. Habár nem törvényszerű, hogy mindenki ugyanazokat a panaszokat tapasztalja, a legjellemzőbbek a következők:
– a fogeltávolítást követő 3 napon belül erős fájdalom a foghúzás területén,
– véralvadék hiánya a fogmederben,
– csont láthatósága,
– kellemetlen szájszag,
– rossz szájíz,
– kisugárzó fájdalom a fülbe, szemekbe, halántékba, nyakba az érintett területen.
Bizonyos fokú fájdalom vagy kényelmetlenség normális lehet fogeltávolítást követően, de a súlyos vagy egyre fokozódó fájdalom nem normális. Amennyiben a foghúzás utáni napokban egyre erősödő fájdalomra leszünk figyelmesek, mindenképp forduljunk szakorvoshoz panaszainkkal.
KEZELÉS
Fogorvosunk panaszainknak megfelelően először megpróbálja azonosítani a problémát, majd kiválasztja a legmegfelelőbb kezelési módot. Előfordulhat, hogy röntgenfelvétel készítését fogja kérni, hogy kizárja a csontfertőzés kockázatát vagy hogy megbizonyosodjon róla, nem maradt-e csontszilánk vagy fogmaradvány a fogmederben.
A foghúzás utáni fájdalom kezelésének eszközei:
– a fogmeder átmosása az esetleges szilánkok, szennyeződések eltávolítása érdekében,
– a fogmeder helyi gyógyszeres kezelése gézcsíkkal,
– fájdalomcsillapító gyógyszer elrendelése,
– otthon óvatos öblögetés sós vízzel vagy terápiás szájöblítővel,
– műtéti terület tisztán tartása puha sörtéjű, speciális fogkefével.
Foghúzás után fontos, hogy odafigyeljünk életmódunkra is, hiszen megfelelő körültekintés nélkül ronthatunk a helyzeten és lassíthatjuk a gyógyulást.
– kerüljük a dohányzást,
– az első napokban kerüljük a megerőltető testedzést,
– gondoskodunk a megfelelő szájhigiéniáról,
– fogyasszunk sok folyadékot (főként vizet),
– kerüljük a szénsavas, cukros üdítőket,
– kerüljük a forró élelmiszereket,
– ne fogyasszunk alkoholt,
– tartózkodjunk az erősen fűszeres, darabos, éles felszínű élelmiszerektől,
– ne használjunk szívószálat,
– ne szívogassuk a seb környékét.
Megfelelő kezelés mellett a foghúzás utáni fájdalom néhány héten belül magától elmúlik. Ha szeretnénk meggyorsítani a gyógyulást, tartsuk be a fenti ajánlásokat és szűnni nem akaró vagy erősödő fájdalom esetén forduljunk fogorvosunkhoz panaszainkkal.