A reggeli a nap legfontosabb étkezése, tartja a mondás és úgy tűnik, nem csak emésztőrendszerünknek és energiaszintünknek teszünk jót, ha tápláló reggelivel indítjuk a napot, hanem a leheletünknek is. Egy Japánban készült tanulmány szerint azoknál, akik nem reggeliznek, jóval gyakrabban alakul ki szájszag.
Az International Journal of Dental Hygenie online szaklapban, júniusban megjelent cikk szerint a nem megfelelő szájhigiénia, a rendszertelen nyelvtisztítás mellett az ébredés utáni táplálkozási szokásaink is befolyásolják, hogy mennyire lesz üde a leheletünk.
A tanulmányhoz összesen 665 felnőtt japán lakost hívtak segítségül, akiket nem csak kérdőív segítségével kérdeztek ki, hanem fogorvosi vizsgálaton is átestek, ahol vizsgálták többek között nyelvük egészségét és azt, hogy van-e szájszaguk.
A vizsgálatok összesítésekor kiderült, hogy a résztvevők 26 %-a, összesen 173 fő szenved szájszagtól és közülük 55% tisztában is van a szájüregi állapotával.
A kérdőíves adatokat kielemezve a Tokiói Egyetem kutatói arra lettek figyelmesek, hogy azok, akik rendszeresen kihagyják a reggelit, 1,7-szer nagyobb eséllyel szenvednek szájszagtól, de ugyanez az arányszám volt igaz azokra is, akik nem tisztították nyelvüket mindennapos szinten.
Ezek az eredmények nagyszerűen alátámasztják, hogy a szájszag elkerülése érdekében nem elég csak szájhigiénés szokásainkon vagy csak táplálkozási, életmódbeli szokásainkon változtatni, a két terület ugyanis szorosan összefügg a legtöbb fogászati panasz kapcsán.
A kellemetlen szájszag elkerülésének érdekében:
– kerüljük az erős szájszagot okozó ételek, italok fogyasztását (erősen fűszeres, hagymás, fokhagymás élelmiszerek, kávé, alkoholok),
– hidratáljuk megfelelően a szervezetünket kellő mennyiségű vízfogyasztással,
– kerüljük a túl erős illóolaj vagy alkoholtartalmú szájápolási szereket,
– ha gyakran szárad ki a szájüregünk, használjunk szájszárazságra kifejlesztett termékeket,
– amennyiben gyógyszerek vagy hormonális változások miatt szárad ki a szájüregünk, keressük fel kezelőorvosunkat,
– látogassunk el fogorvosunkhoz, hogy ellenőrizhesse, nincs-e más jellegű fogászati panaszunk, ami szájszagot okozhatna (pl. fogkő, ínygyulladás, fogszuvasodás),
– mindennap lefekvés előtt használjunk nyelvkaparót,
– vásároljunk speciálisan a szájszag kezelésére kifejlesztett szájápolási szereket.