A fogorvosoknak világszerte kiemelt szerep juthat a dohányzásról való leszokás elősegítésében. Sok páciens nyitott a leszokásra, ha empatikus, segítő hozzáállással találkozik a fogorvosi rendelőben. Egy újdonsült tanulmány szerint az amerikai fogorvosok 90%-a rendszeresen előhozza a dohányzás kérdését páciensei körében.
A fogászati ellenőrzések kitűnő alkalmat szolgáltatnak a dohányzásról való leszokás elősegítésében, bár egyelőre a fogorvosi praxis kiaknázatlannak tekinthető a függőség kezelésében.
A téma kapcsán a New York-i Egyetem Orvostudományi Karának kutatói azt szerették volna megvizsgálni, hogy a fogorvosi gyakorlatban mennyire általános a páciensek dohányzási szokásainak megismerése, motiválásuk a függőség elhagyásában.
Az Egyesült Államok egész területéről gyűjtött adatok tanúsága szerint a fogászati ellátóhelyek több mint 90 %-a rutinszerűen kikérdezi a betegeket nikotinhasználati szokásaikról. 76% konkrét javaslatot tesz pácienseinek, míg 45% rutinszerűen ajánl leszokást segítő módszereket vagy konkrétan receptet is felír.
Ahogyan az a felmérésből kiderült, főként azok a rendelők foglalkoznak a betegek dohányzási szokásaival, ahol legalább 1 vagy 2 dentálhigiénikus is dolgozik, ahol rendszeresen kérdőívet töltetnek ki a betegekkel vagy ahol a szakemberek elvégeztek valamilyen dohányzásról való leszokást segítő tanfolyamot, így megfelelő felkészültségük van a tanácsadáshoz, illetve pozitív beállítottságúak.
Ahol a függőség kezelése jelenleg nem a gyakorlat része, nagyrészt ott is nyitottak a változásra és szívesen beépítenék az ellátásba a dohányzásról való leszokást.