Optimális esetben észre sem vesszük, hogy előbújt sorban a nyolcadik fogunk, más néven a bölcsességfogunk. 18 éves kor körül tör elő a harmadik nagyőrlőnk, ezzel téve teljessé fogazatunkat. Megeshet azonban, hogy problémás a bölcsességfog előtörése, ilyenkor az intő jelekből mi is azonnal észrevehetjük a problémát.
1. A bölcsességfog területe fáj
Amikor úgy érezzük, hogy sorban az utolsó fogunk fáj, akkor biztos, hogy valami nincsen rendben. Ilyenkor jellemzően nem is a fog fájdul meg – csak mi érezzük úgy – hanem a fogat körülölelő ínyszövet gyullad be. A fájdalom könnyen átsugározhat a fülbe vagy a torokba is.
Ez esetben nem sokat érünk gyógyszerekkel, ugyanis az adott terület a felgyülemlett baktériumok miatt gyulladt be, épp ezért ki kell tisztítani a fog körüli szöveteket vagy el kell távolítani a fogat.
2. Fájdalmas rágás, mozgatás
A rágás, beszéd közben vagy az állkapocs mozgatásakor jelentkező fájdalom már komolyabb gyulladást jelez a bölcsességfog környékéről.
Sok esetben szájzár is jelentkezhet, amikor nem vagyunk képesek teljesen kinyitni vagy összezárni a szánkat. Ha már szájzár is kialakult, akkor gyógyszeres kezelésre is szükség lehet a fog eltávolítása előtt.
3. Kellemetlen szájszag
Ha a bölcsességfog körüli szövetek a bakteriális lerakódások miatt gyulladásnak indulnak, begennyesednek, akkor a leheletünk is kellemetlenné válik.
Amennyiben nem tudjuk megfelelően megtisztítani a területet, ez az ínytasak továbbra is szájszagot fog eredményezni, nem számít, hogy hányszor vagy mennyire alaposan mosunk fogat.
4. Gyulladt fogíny
A bölcsességfog körüli szövetek gyulladása általában az érintett ínyterület duzzanatával jár együtt. Ez a duzzanat nem feltétlenül korlátozódik a problémás fog környékére, akár nagyobb kiterjedéssel is járhat.
5. Duzzadt, fájdalmas nyirokcsomók
Ha a problémás bölcsességfog gyulladást okozott a szájüregünkben, azt szervezetünk egésze is megérzi.
Előfordulhat, hogy nyirokcsomóink megduzzadnak, fájdalmassá válnak. Ilyen esetben is fogorvosunkhoz kell fordulni, aki gyógyszeres kezeléssel és a fog eltávolításával orvosolhatja a problémát.
Biztosan ki kell húzni a fogamat?
Röntgenfelvétel alapján kezelőorvosunk egyszerűen eldöntheti, hogy az érintett fog átmeneti problémát okoz és esély van a fog előtörésére vagy elhelyezkedése miatt nem valószínű a normál előbújása. Előbbi esetben a fog megtartható, utóbbi esetben javasolt a foghúzás.