Az ínygyulladás és az általa előidézett ínysorvadás tekinthető napjaink egyik legkomolyabb problémájának, hiszen ha a csontállomány pusztulásnak indul, jelenlegi tudásunk szerint megállítani még talán, ám visszafordítani egyáltalán nem tudjuk a folyamatot. Ezért is születnek évről évre újabb és újabb találmányok, melyekkel gátat szabhatunk a lágyszövet gyulladásos megbetegedéseinek.
A New Jersey Egyetem kutatói nemrégiben például egy olyan képlékeny pirulával rukkoltak elő, amit az érintett fog és az íny közé helyezve enyhíthető a fájdalom és a duzzanat is. Az idáig állatokon tesztelt, formálható tabletta egyben olyan védőgátat képez, ami lehetővé teszi az érintett íny és a szövet gyógyulását, regenerálódását. Összetevői között háromféle antimikróbás, azaz baktériumölő anyagot és az aszpirin hatóanyagaként ismert szalicilsavat is megtaláljuk.
Az ínyszövet duzzanatával és érzékenységével járó gingivitis, azaz ínygyulladás kezeletlenül hagyva átterjedhet a csontállományra is, ami annak vészes pusztulásához vezethet. Mivel nincs, ami megtartsa a fogat, az idővel szinte magától kipottyan a helyéről. Ha nem kívánunk egészséges fogainktól idő előtt megválni, érdemes hát odafigyelni az ártalmatlannak tűnő reggeli és esti fogínyvérzésre.
Napi kétszeri fogmosással, fogközeink mindennapos tisztán tartásával (fogselyem, fogközfogkefe), fluoridtartalmú fogkrémmel, rendszeres fogkő eltávolítással és főleg fogorvosunk féléves látogatásával kiválóan megelőzhetjük vagy megállíthatjuk a kezdődő ínygyulladást. A dohányosoknak pedig itt egy újabb érv, hogy miért hagyjanak fel szenvedélyükkel: a dohányzás növeli a fogakon felhalmozódó plakk mennyiségét illetve az ínyszövetek megfelelő oxigénellátását is akadályozza.