Magyarországon a rosszindulatú daganatos esetek között ötödik helyen áll a hasnyálmirigy rák. Nemenként nincs számottevő különbség az előfordulásban, viszont elég nehezen kezelhető, mert az esetek többségében csak akkor vehető észre, amikor a daganat már áttétet okozott. Épp ezért a diagnosztizált betegek alig 5-10 százaléka marad életben öt évnél tovább.
Bár relatív ritkábban előforduló betegségről van szó, vannak sajnos olyan rizikófaktorok, melyek elősegíthetik a hasnyálmirigy daganatos elváltozását; ilyen például a dohányzás vagy az elhízás, de 2006-ban kiderült, az ínygyulladásnak is köze lehet hozzá.
A Harvard Közegészségügyi Iskolájának munkatársa, Dr. Dominique S. Michaud kollégáival közösen vizsgálta az ínygyulladás és a rákos megbetegedések közötti összefüggést. Két korábbi tanulmány alapján már sejteni lehetett valamilyen kapcsolatot az ínybetegségek és más krónikus elváltozások között.
Dr. Michaud és csapata főként az életmód vonatkozásaiban tanulmányozta a betegeket. Összesen 216, már diagnosztizált hasnyálmirigy rákos férfi vett részt a kutatásban, s miután az olyan jellemző rizikófaktorokat is figyelembe vették, mint a dohányzás, a cukorbetegség, az elhízás, a fizikai aktivitás vagy a táplálkozási szokások, sikerült megállapítani: az ínybetegségtől szenvedők között 63 százalékkal nagyobb eséllyel fordul elő hasnyálmirigy daganat, mint az egészséges lágyszövettel rendelkezőknél.
Mivel egy ínybetegség akár évekig krónikus gyulladásban tarthatja a szervezetet, ez idő alatt rengeteg baktérium telepszik meg a szájüregében és a bélrendszerében, ami elősegíti a rákkeltő nitrozamin nevű kémiai anyag termelődését is. Ha tehát fogmosáskor vérzik az ínyünk, esetleg duzzadtnak, vörösnek látjuk, mindenképp forduljunk szakemberhez nem csak fogaink, de egész szervezetünk épsége érdekében.