Habár nagyon sok várandós vagy szülésen átesett anyuka szenved szájüregi panaszoktól, jelentős hányaduk mégsem keresi fel fogszakorvosát rendszeres időközönként. Egy amerikai felmérésből kiderül, a megkérdezettek több mint harmada nem járt fogorvosnál az elmúlt egy évben. Az eredmények szerint a hölgyek szájápolási szokásainak kialakításában nagyon fontos szerepet játszanak a szakorvosok.
A Cigna globális egészségügyi vállalat online kérdőív kitöltésével összesen 801, 21 és 45 év közötti újdonsült illetve várandós anyukát kérdezett meg szájhigiénés szokásairól, szájüregi egészségéről és gyermekük általános egészségi állapotáról.
A megkérdezettek 55%-a ítélte szájüregi egészségét nagyon jónak vagy kitűnőnek, míg 76% számolt be a terhesség alatt jelentkező szájüregi panaszokról, többek között ínyvérzésről, felerősödött fogérzékenységről és fogfájásról.
43% azt nyilatkozta, hogy terhessége során járt fogorvosnál, míg 36% már több mint egy éve nem járt fogászaton.
A többség szerint a fogorvosi ellenőrzés kerülésének legfőbb oka a magas kezelési költség, ez főleg azoknál a nőknél jelent problémát, akik nem rendelkeznek fogászatra is kiterjedő egészségügyi biztosítással.
Mindent összevetve a megkérdezett nők 33%-a kerülte terhessége során a fogászati ellenőrzést, mert túl drágának ítéli azt.
Jó hír azonban, hogy a kutatásból az is kiderült, az egészségügyi szakemberek jelentős mértékben javíthatják a leendő és újdonsült anyukák szájhigiénés szokásait.
A megkérdezettek 44%-a mondta azt, hogy a vizsgálatok alatt háziorvosával vagy nőgyógyászával szó esett a szájüreg egészségéről és közülük 77% el is látogatott a fogorvoshoz, míg a felvilágosítást nem kapó hölgyek mindössze 41 %-a tett ugyanígy.
Más szakterületek orvosainak közbenjárása kulcsfontosságú lehet, hiszen bizonyos betegségek (pl. cukorbetegség) vagy egyes gyógyszerek tartós szedése hozzájárul a szájüregi panaszok kialakulásához.
A mostani felmérésben megkérdezett várandós anyukák 31%-a, míg az újdonsült anyukák 29%-a rendszeresen szed gyógyszereket valamilyen megbetegedésre, például asztmára, diabéteszre vagy magas vérnyomásra. A gyógyszerek csökkentve a nyáltermelést megnövelik a fogszuvasodás vagy ínybetegség kialakulásának esélyét.
Otthoni szájápolási szokásaikról kérdezve az újdonsült anyukákat kiderült, hogy 36%-uk a szülés óta kevesebbszer mos fogat és használ fogselymet, míg 67% úgy nyilatkozott, hogy nincsen elég ideje személyes higiéniájára.