Aki hódol a fogköztisztítás felettébb hasznos szenvedélyének, nagy valószínűséggel feltette már magában a kérdést: vajon baj lenne-e, ha szakítana a mindennapos rutinnal és előbb tisztítaná meg a fögközeit, s csak utána mosná meg a fogait. Mert a legtöbben előbb fogat mosunk és ezt követően nyúlunk a fogselyem vagy az interdentális fogkefe után. De vajon helyesen járunk el ilyenkor?
Szerintünk igen, főleg, ha fogselymet, nem pedig fogközkefét használunk a fogak közötti apró területek tisztán tartására. A fogselyemmel ugyanis nagyszerűen kimozdíthatók az ételmaradékok a fogközökből, azonban ha fogmosás előtt fogselymeztünk, akkor fogmosás közben visszatolhatjuk a fogkefével az apró darabkákat a fogközökbe, melyek amúgy a nyállal egyszerűen lemosódnának a fogaink felszínéről.
Ezzel ellentétben, ha interdentális fogkefét használunk, akkor a sörték nem csak kimozdítják az ételmaradékokat, hanem magukban is tartják azokat, amivel garantálhatjuk, hogy fogközeink környékén nem marad semmilyen lerakódás. Ebben az esetben valóban nincs különösebb jelentősége, hogy a fogközeink tisztításával vagy a fogmosással kezdtük a napi rutint.
Miért fontos a fogköztisztítás?
Fogmosás során nem tudjuk megtisztítani fogaink minden felszínét, hiszen csak a külső, a belső és a rágófelszínt érjük el. Legyen szó bármilyen hatékony fogkeféről vagy sörtekialakításról, fogközeink annyira szűkek lehetnek, hogy oda tényleg csak a megfelelő célszerszámmal tudunk benyúlni.
Bármennyire is körülményesnek hangzik plusz egy lépcsőt beépíteni a napi szájápolási rutinunkba, a legtöbb észrevehetetlen fogszuvasodás fogközeinkből indul el, mi pedig már csak akkor leszünk rá figyelmesek, ha a fogorvosunk szól, vagy ha fájdalmat, érzékenységet tapasztalunk.
Nem csak eredeti fogaink, de fogpótlásaink, fogtöméseink, koronáink, implantátumaink élettartamának meghosszabbítása érdekében is ragadjunk fogselymet vagy fogköztisztító kefét, legalább naponta egyszer.